Iran in 5 minutes

Iran in 5 minutes

ایران کشوری در جنوب غربی آسیاست. پایتخت ایران، تهران است. ایرانی‌ها از تقویم شمسی استفاده می‌کنند که با تقویم میلادی فرق دارد. واحد پول ایران، «ریال» (و «تومان» به عنوان واحد فرعی اما رایج‌تر) است. ساعت ایران سه ساعت و نیم جلوتر از مبدا گرینویچ است. جمعه‌ها در ایران تعطیل هفتگی است. بیش‌تر مردم ایران به زبان فارسی حرف می‌زنند. فارسی زبانی با خط عربی است و از راست به چپ نوشته می‌شود. به جز فارسی، عربی، ترکی، کردی، لری، گیلکی، مازنی و صدها زبان، گویش و لهجه‌ی دیگر هم در ایران وجود دارد. تابلوها و راهنماها معمولا هم به زبان فارسی است و هم به زبان انگلیسی.

بیش‌تر ایرانیان در شهرها و روستاها زندگی می‌کنند اما عده‌ی زیادی از ایرانیان هم جزو گروه «عشایر» هستند. عشایر تابستان‌ها در مناطق گرم زندگی می‌کنند و زمستان‌ها در مناطق سرد. آن‌ها هر سال به جاهای گرم یا سرد، «کوچ» می‌کنند.

بیش‌تر ایرانیان، مسلمان هستند و دین رسمی ایران هم اسلام است. اما به جز این، مسیحیان، یهودیان و زرتشتی‌ها هم اقلیت‌های رسمی ایرانی هستند. ایران کشوری با فرهنگ‌های مختلف است. هر فرهنگ دینی، محلی یا زبانی، آداب و رسوم مربوط به خود را دارد. مثلا مسلمانان در عاشورا عزاداری می‌کنند و عید فطر، غدیر و قربان را جشن می‌گیرند، مسیحیان هم کریسمس را جشن می‌گیرند. بعضی سنت‌ها هم ملی هستند. مانند نوروز. بسیاری از مردم ایران هنوز طبق اصول فرهنگی خود زندگی می‌کنند.

آب و هوای ایران، به طور کلی گرم و خشک است اما در هر روز از سال، آب و هواهای متنوعی در ایران پیدا می‌شود. گرم و خشک، گرم و مرطوب، معتدل، سرد و خشک و سرد و مرطوب. همیشه جایی از ایران را می‌توان پیدا کرد که در آن باران یا برف ببارد، باد شدید بوزد، آفتاب سوزان بتابد یا هوا خنک و معتدل باشد. در ایران در همه‌ی روزهای سال می‌توان در مناطق برفی، اسکی کرد یا در ساحل‌های گرم، آفتاب گرفت.

حکومت ایران، اکنون «جمهوری اسلامی» است. پیش از این، حکومت ایران، پادشاهی بوده است. در جمهوری اسلامی قوانین بر اساس «اسلام شیعی» است. مثلا نوشیدن مشروبات الکلی ممنوع است یا در «ماه رمضان» مسلمانان روزه می‌گیرند یعنی از صبح تا شب چیزی نمی‌خورند. در این مدت، خوردن و نوشیدن (یا همراه داشتن واضح غذا و نوشیدنی در مکان‌های عمومی) ممنوع است و یا در «ماه محرم» مراسم‌های متنوع و زیبایی در شهرها و روستاهای مختلف برای عزاداری برگزار می‌شود.

ایران، تاریخ و فرهنگی 7000 ساله دارد. قلعه‌ها، کاروانسراها، مسجدها، مدرسه‌ها، کلیساها، خانه‌ها و… تاریخی فراوانی در ایران وجود دارد. ایران از لحاظ تعداد میراث‌های فرهنگی ثبت‌شده در یونسکو، رتبه‌ی 12 را در جهان دارد. ایران همچنین فضاهای متنوع طبیعی زیادی دارد. جنگل‌ها، کوه‌ها، دشت‌ها و کویرهای مختلفی در ایران وجود دارد. اصفهان، شیراز، همدان، کرمانشاه، مشهد، یزد و تبریز از زیباترین شهرها و مناطق ایران هستند.

ایران بزرگ‌ترین تولید‌کننده‌ی پسته، زعفران، خاویار و فرش دستباف در جهان است. سنت‌های زیادی در ایران مربوط به خوردنی‌ها است. ایرانی‌ها غذاهای متنوع و خوشمزه‌ای دارند. غذاهایی برای صبحانه، ناهار، میان‌وعده یا شام. همچنین انواع شیرینی‌ها. در ایران میوه‌های مختلفی هم با قیمت ارزان پیدا می‌شود.

در ایران کالاهای مختلف با قیمت‌های ارزان پیدا می‌شود. لباس، کتاب، شیرینی و وسیله‌های تزئینی مختلفی را می‌توان از ایران خرید. همچنین هر فرهنگ، «صنایع دستی» مخصوص به خود را دارد.

برای سفر به ایران، می‌توان از هواپیما، قطار، اتوبوس یا کشتی استفاده کنید. در ایران برای رفت‌وآمد داخل شهر می‌توانید از تاکسی، مترو (در شهرهای تهران، اصفهان، شیراز و مشهد) یا اتوبوس استفاده کنید. برای رفتن به شهرهای دیگر هم می‌توانید از اتوبوس، هواپیما، قطار یا تاکسی استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای سفر به ایران و در داخل ایران از خودروی شخصی استفاده کنید. قیمت سوخت در ایران بسیار ارزان است (هر لیتر بنزین معمولی 1000 تومان).

ایران همچنین دانشگاه‌های خوبی در رشته‌های مختلف دارد. در دانشگاه‌های ایران به زبان فارسی تدریس می‌شود و پیش از ورود باید این زبان را یاد بگیرید. دانشگاه‌ها و مراکز مختلفی در ایران برای کسانی که می‌خواهند در دانشگاه‌ها تحصیل کنند، دوره‌های زبان فارسی برگزار می‌کنند.

روزهای خوبی در ایران داشته باشید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *